Vai lietus paredzēs salnas? Ticējumi vs dati
Vēl šodien vieni no biežāk piesauktajiem latviešu tautas ticējumiem ir saistīti ar karstāko sarunas tematu – laikapstākļiem. Lietus Jāņos ļaujot paredzēt turpmāko vasaru, Meteņi – Lieldienu laika prognozi, bet ko stāsta dati? Citu datu hakatonā kopā ar Meteo.lv ievāktajiem laikapstākļu datiem šķetinājām ticējumus un mēģinājām rast jaunus, balstoties datos.
Lai tiktu pie rezultāta, tika izmantoti dati, kas iever gaisa temperatūras, nokrišņu daudzuma un sniega segas biezuma diennakts novērojumus no 11 novērojumu stacijām, kas pārklāj visu Latvijas teritoriju, par laika periodu no 2001. līdz 2016. gadam.
Jāņi un vasara
Līst kā pa Jāņiem! Un tomēr, plānojot savas saulgriežu brīvdienas nomoka jautājums par to, kāds laiks gaidāms. Tāpat kā visu atlikušo vasaru. Vai sausi Jāņi tiešām bijuši saistīti ar to, ka vasara plānojas lietaina, kā to vēsta ticējums? Rīgā un Skrīveros biežāk tiešām tā arī ir bijis.
Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %
Meteņi un Lieldienas
Latviešu ticējums vēsta, kad ap Pīrāgiem (Meteņiem) jumti ir balti ar jaunu sniegu, ap Lieldienām būs arī balti ar jaunu sniegu. Kā var redzēt Alūksnē salīdzinājumā ar Liepāju pagātnē šis ticējums izrādījies patiess krietni biežāk.
Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %
Katrīnas un Andreji
Katrīnas un Andreji apveltīti dažādiem ticējumiem, tāpēc apskatījām divus.
Ja Katrīnas dienā salst, tad Andreja dienā līs lietus. Šāda pieredze bijusi visbiežāk Kolkā, bet retāk abās apdzīvotākajās Latvijas pilsētās – Rīgā un Daugavpilī.
Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %
Bet, ja Katrīnas dienā līst, tad Andreja dienā būs salna. Šādu ticējumu visbiežāk varēts novērot tieši Latvijas austrumos, bet izteikti – Alūksnē un Daugavpilī.
Biežums, kad ticējums piepildījies, laikā no 2001. līdz 2016. gadam, %
Bet vai ir ticējumi, kas piepildās?
Pieņemot, ka latviešu ticējumi balstās dabas parādību novērojumā, kur netiek meklēts cēlonis, bet kopsakarības, meklējām arī modernos ticējumus, saskatot dažādu parādību saistību, šoreiz mūsu iecienītākajā veidā – balstoties datos, kas pieejami Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā.
Tātad – vai ticējumiem sekot?
Atbilde pavisam īsa – atkarībā, kurā vietā dzīvo. Kā atklājām ar datu palīdzību, tik tiešām ir Latvijā reģioni, kur tautas ticējumi par laikasptākļiem piepildījušies bieži. Tomēr tāpat kā otrās daļas “modernos” ticējumus, aicinām pieņemt skeptiski un labāk ieklausīties laika ziņu prognozē.